I N   P R E S S
IMAGE 11.2.2009 V.Bužek vo FUN rádiu
Rozhovor V.Bužeka vo vysielaní rannej šou FUN rádia. Zvukové stopy sú k dispozícii na stránkach http://Fun rádia.
FULL TEXT 1.4.2007 Kvantová fyzika láka a vzrušuje
Rozhovor s Máriom Zimanom v časopise Quark.
Mgr. Mário Ziman, PhD., sa narodil 1. septembra 1977 v Nitre. V roku 2000 vyštudoval teoretickú a matematickú fyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Odvtedy pôsobí v Centre kvantového výskumu Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied. Cenu podpredsedu vlády a ministra školstva Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov za rok 2006 získal za štúdium dynamických vlastností kvantového previazania a kvantových kryptografických protokolov.
http://www.quark.sk/
FULL TEXT 27.3.2007 Presadili sa medzi európskou špičkou
Kvantová fyzika je nadherná, tvrdí finalista súťaže o európsku cenu za vedu Vladimír Bužek ... Celý rozhovor v denníku Pravda si možete prečítať tu stiahni pdf.
FULL TEXT 9.2.2006 rozhovor s fyzikom Vladimírom Bužekom: Všetko máme pred sebou
Keď sa ho opýtate na teóriu čiernych dier, povie, že ho rovnako fascinuje fyzika drevenej dosky. "Ak chceme vysvetliť, prečo je doska pevná a prečo sa na nej môže udržať kniha, zistíme, že na pochopenie týchto jednoduchých faktov potrebujeme kvantovú teóriu." Pred desiatimi rokmi sa stal najmladším profesorom a doktorom vied na Slovensku. V SAV založil Centrum na výskum kvantovej informácie, v ktorom so svojimi študentmi a doktorandmi skloňuje prívlastok kvantový v najrôznejších súvislostiach. Pozná kvantové tajomstvo, kvantové kráčanie alebo kvantové kryptografické protokoly. So svojím tímom sa pevne etabloval v Európe i vo svete, lebo vie, že "veda nemá hranice". Fyzik Vladimír Bužek.
celý článok v prílohe denníka SME
Click to enlarge 16.11.2005 Werner von Siemens Excellence Award 2005
Našej výskumnej skupine (RCQI) bola 18.10.2005 udelená cena "Werner von Siemens Excellence Award" za výskum. Cena 200.000 Sk je udelená za prácu Optimálne spracovanie kvantovej informácie. Slávnostné odovzdanie ceny sa uskutočnilo v utorok 15.11.2005.
http://www.siemens.sk/
http://www.ta3.com/
TA3 08.11.2005 Slovenská veda vo svetovom kontexte
V rámci Týždna slovenskej vedy bol hosťom televízie TA3 prof. Vladimír Bužek.
spusti interview
06.11.2005 živé slová s prof. Vladimírom Bužekom
Rozhlasová esej prof. Vladimíra Bužeka v Slovenskom rozhlase - zamyslenie sa nad postavením fyziky na Slovensku a celkovo.
| mp3 súbor |
Ceny literárneho fondu za vedeckú literatúru 2005.
Tohtoročná cena bola udelená nášmu kolegovi Mariánovi Feckovi za jeho priam nadčasovú knihu "Diferenciálna geometria a Lieove grupy pre fyzikov". Aj touto cestou mu k oceneniu srdečne gratulujeme.
Fyzikou osvietený svet - kvantová kryptografia na hraniciach
Celosvetovo prvý prenos informácie medzi dvoma štátmi s použitím zákonov kvantovej fyziky, ktoré sa postarali o úplnú bezpečnosť prenesenej správy. Viac sa dočítate v júnovom časopise Quark | pdf file|.
Kvantová informatika sa robí aj na Slovensku


... rozhovor s prof. Bužekom v časopise INFOWARE
04.08.2004
Slovensko je už na konci tunela.


... rozhovor s prof. Bužekom v novinách Pravda